Bir Nefeslik İnziva Kampı

Bir Nefeslik İnziva Kampı

ZİHNİMİZDE ÇALAN BOZUK PLAK

Bazen zihnimiz bir şeye takılır ve bozuk plak gibi aynı yerden çalmaya devam eder.

Zihin bu işte, her zaman takılacak bir şey buluyor…

Her yıl siz de yapar mısınız bilmiyorum ama ya ajandalara ya da kafamızın bir köşesine pek çok plan yazılır da yazılır. Amaç da hayatı daha planlı ve ıskalamadan yaşamak içindir.

İnsan bunları kağıda döktüğünde önce bir rahatlar; sonra dönüp dönüp baktığında yüz kalem işten sadece on kalem işi yaptığını fark eder. Oysa ki hayatı ıskalamamak,daha düzenli olmak için yapılmıştır bu planlar. Ve her aklımıza geldiğinde yapamadıklarımızın verdiği suçluluk duygusuyla kalakalırız.

HAYAT SİZ PLANLAR YAPARKEN BAŞINIZA GELENLERDİR!

Üstüne üstlük bunlar majör listelerdir; işin içine planlanmayan bir sürü iş girer. Burada John Lennon’un söylediği rivayet edilen söz aklıma geliverdi birden “Hayat siz planlar yaparken başınıza gelenlerdir”… Tabii bir de biz bilmeden hayatın bizim için yaptığı planlar var. Bir anda her şey alt üst olur, hazırlıksız yakalanıveririz. Oysa ki ne de çok plan yapmışızdır…

Hayat bu işte her zaman mutlaka kendi planı var…Bundan bir yıl önce kim derdi ki bir virüs gelecek ve evlere kapanacağız… Sanki tüm bu olanlar “insan dayanıklık testi” gibi…

Ben biraz fotoğrafı daraltıp günlük olarak yapılacak listesinden bahsetmek istiyorum. Özellikle biz kadınlar için zihindeki orkestra şu ritimle çalıyor: çocuklar, ev, iş, yemek, büyük aile, alınacaklar, verilecekler, kendine zaman… Bazen birini yapsan birini yapamıyorsun. Akşam olmuş bir bakmışsın kafa kazan olmuş. Bu yorgunlukla şuradaki koltukta sızmayan kaç kişiyiz?

BİR NEFESLİK İNZİVA KAMPI

Böyle dolup taştığımı hissettiğim anlarda benim için inziva kampları bir nefeslik can olmuştur hep. Doğanın içinde tüm elektronik aletlerden, tüm uyaranlardan uzakta bir ruhsal rehber eşliğinde meditasyon, nefes, farkındalık çalışmaları,hayatın koşturmacası içinde unuttuğum kendimle tekrar buluşma zamanlarımdır. 2-3 günlük bu kamplarda zihinden gelen suflelerin nasıl bir illüzyon olduğunu görmek, yaşamın coşkulu taraflarını tekrar fark etmek, ruhsal olarak bir beden daha büyümem için vesiledir hep.

2021 yılının ilk kampını Mayıs ayında Urla’da yapacağız. Yolculuğumuza eşlik etmek istersen, biz koyulduk yola. Haydi kalk, sen de gel!