İlişki Koçluğu ve Danışmanlığı

Kendine hiç 360 derece baktın mı? Peki ya uzaktan, çok uzaktan kendini hiç izledin mi? Sevgiyle bakarken gözlerinin kaçırdığı şeyler mi oldu, o yüzden mi canın yandı? İlişkiyi sevgi mi ayakta tutar yoksa bağlılık mı?

Sorular, sorular, sorular.. Bazen soruları sormak cevabı bulmaktan daha zordur. Hele ki konu insan ilişkileri ise durum iyice sarpasarabilir. Birinin cevabı, diğerinin sorusuna denk düşebilir. Peki bu karmaşık durumlarla nasıl başa çıkacağız?

İlişki koçu sana tam bu aşamada destek verir. Koçluğu kişilere değil, ilişkiye yapar. Danışanların ilişkiden nasıl beslendikleri, birbirlerine verdikleri önem, tartışma biçimleri ve uyumları gibi etmenlerde farkındalık kazanmalarına destek olur.

İlişki Koçu danışanının kendisine dışarıdan bakabilmesini öğretir. İlişki kurduğu insanlar ile danışanı arasındaki diyalog ve davranışlarında, daha çok anlaşılır olmasını ve daha kolay ilişkiler kurmasını sağlar. Kendini tanıma serüvenini danışana güçlü yanlarının eşitlenmesi ve kötü yanlarının geliştirilip desteklenmesi için yeni bir bakış açısı sunar. Danışana kazandırılan bu farklı bakış açısı bireyin ilişkisini de farklı bir açıdan görmesini sağlar.

İlişki koçluğu; yalnızca kişileri değil, aralarındaki ilişkiyi okuyabilme ve bu ilişkiyi daha sağlıklı ve mutlu bir düzeye getirmek için ortaya bilgi ve becerileri koyma sürecidir.

İlişki Koçu danışanının sağlıklı ilişki becerileri kazanması için çabalar. Öncelikle kendimizi tanımayı, partnerimizi ve ilişkimizi tanımamızı sağlar. 

İlişki Koçu çiftlerin ilişkilerine şahit olarak onların yolculuklarına dahil olur. Çiftin ilişki ve iletişim becerilerini okuyup çifte yansıtarak, sağlıklı bir ilişki için ilişkiyi yapılandırarak çifte ortaklık eder. Bu sürecin en kritik noktası ise ortak bir amacı olan çiftin bu sürece ne kadar inandıkları ve kendilerini adadıklarıdır.

İlişki Koçu, danışanını kötü giden ilişkilerini geride bırakması, mümkünse değiştirmesi ve ileriye dönük sağlıklı ilişkiler kurması için destekler. İlişkimizdeki çatışmaların neden kaynaklandığını çözmemize, iletişim modelimizin değişmesine, yaşadığımız olumsuzlarla ilgili kabul etme, affetme ve anlama süreçlerimizin oluşmasına yardım eder.

Eğer sen de dönüşümü önce kendinden başlatıp sonra da ilişkilerine yansıtmak ve böylece kendini daha iyi hissetmek istersen benimle iletişime geçebilirsin.

Benimle İletişime Geçebilirsin