Boşanmak: Yolun sonu mu yoksa yeni bir yolun başlangıcı mı?

Boşanmak: Yolun sonu mu yoksa yeni bir yolun başlangıcı mı?

Boşanmak: Yolun sonu mu yoksa  yeni bir yolun başlangıcı mı?

“Boşanmak” kelimesi ilk duyulduğunda kulağa çok soğuk geliyor her nedense. Evlenirken düğünlerle eğlencelerle ve kalabalık insan topluluğu ile bir araya gelinirken, boşanma süreci daha soğuk ve yalnız geçer.

Mutlu olmak adına bir araya gelmiş iki kişinin resmi olarak ilişkisini sonlandırma kararı alması elbette kötü duygular uyandırıyor ancak aslında sürecin kendisi yürütülürken karşılıklı anlayış ve çevre desteği ile kolayca atlatılabilecek bir dönem bu bir taraftan.

Karşılıklı atılabilecek tüm adımların atıldığından emin olunduysa, gerekli görüşmeler, terapiler, koçluklarla destekler alındıysa ve hala sorunlar devam ediyorsa bu sürecin kesin bir dille bitirilmesi herkes için daha iyidir. “Kangren olmuş bir organı iyileştiremezsiniz. Vücudun diğer kısımlarına zarar vermemesi için kangreni vücuttan ayırmak gerekir”

Eğer bu süreçte çiftin çocukları var ise konu bir pedogog eşliğinde yürütülürse daha doğru olacaktır.

Boşanma sonrası sürecinin eğer varsa yasını tutmaktan kaçmamak, duyguları serbest bırakmak gerekir. Acımızı, hayal kırıklıklarımızı, üzüntümüzü yaşamalıyız ki tekrar kendimizi yenileyebilelim. Ancak bu sürecin hayatımızın tamamını ele geçirip bizi depresyona sokmasına da izin vermemek gerekir. Yeni hayatımıza alışmak elbette kolay olmayacaktır ancak artık bu süreç yeni bir hayatın başlangıcı demektir ve onun da sağlıklı bir şekilde kurulması gelecekteki biz açısından oldukça faydalıdır.

İyileşme ve yenilenme sürecini hızlı atlatmanın başlıca yollarından birisi de hep ertelenen, ötelenen ya da zaman ayırmaya korkulan şeyleri tekrar masaya getirmek bana kalırsa. Mesela hep ertelenen kursa gidip yeni bir şey öğrenmek, hep gitmeye korkulan seyahat planlarını hayata geçirmek veya tamamen eşi istiyor diye hiç istemediği kıyafetleri giymek zorunda kalan birisinin gardropunu arındırmaya başlaması gibi.. Bunlar ilk başta çok basit ve faydasız gelebilir ancak yeni bir döneme başlarken atacağımız en küçük adımların bile bize çok çok iyi geleceğinin garantisini veriyorum sizlere. “Boşanmak yolun sonu değil, yeni bir yolun başlangıcıdır”