BİLGE ZEYTİN AĞACIM: AİLE DİZİMİ

BİLGE ZEYTİN AĞACIM: AİLE DİZİMİ

BİLGE ZEYTİN AĞACIM: AİLE DİZİMİ

Değerli Mother’s Life okuyucuları, hepinize merhaba…

Netflix Platformunda temmuz ayı sonunda yayınlanan Zeytin Ağacı dizisi, bu yazın en beğenilen, en çok konuşulan, tartışılan yapımlarından biri oldu. Sadece ülkemizde değil, platformun ulaştığı pek çok ülkede “çok izlenen” bu dizide “Köken Aile Açılımı” olarak bahsedilen ve daha ziyade “aile dizimi” adıyla tanınan şifa uygulamasına yönelik merak, farkındalık ve ilgide de doğal olarak büyük bir patlama yaşandı. 

Dizi ve aile dizimi bu ölçüde gündeme oturunca, biz de Mother’s Life’ın en sevilen ve okunan yazarlarından, ülkemizin en deneyimli ve uzman aile dizimi uygulayıcılarından, ilişki koçu Gül Çukur ile bu konuyu derinlemesine konuşmak ve okuyucularımızın merak ettikleri sorulara yanıt verebilmek amacıyla bir röportaj gerçekleştirdik: 

Röportaj: Arzu Arat Yenicil

 • Sevgili Gül Çukur, siz aslında hem Mother’s Life dergimizdeki hem de sosyal medya hesaplarınızdaki çeşitli yazılarınızla, videolarınızla, paylaşımlarınızla “Aile Dizimi” hakkında okuyucularımızı ve takipçilerimizi uzun yıllardır bilgilendirmekteydiniz. Ancak bu şifa yöntemi ile daha önce buluşmamış, haberdar olmayan geniş bir kesim için “Zeytin Ağacı” dizisi bu alanda yeni bir açılım yapmış görünüyor. Siz diziyi izleyebildiniz mi? Genel anlamda dizi hakkında ve dizinin “Aile Dizimi” terapisini ele alma ve aktarma şekli konusunda neler söylemek istersiniz?

Evet, diziyi ben de neredeyse bir gecede bitirdim😊  

Dizi hakkında söyleyecek anlatacak o kadar çok şey var ki; Rakı Balık Ayvalık” diye başlayan, enfes Kuzey Ege fotoğrafları ile renklenen diziyi kendi adıma sevdim. Sadece Türkiye’de değil, 50’den fazla ülkede en çok izlenen ilk 10 Netflix yapımı arasına girdi ve 10’a yakın ülkede ise günlerce 1. sırada kaldı. Yıllarca “Aile dizimi nedir?” “nasıl yapılır?” “faydası nedir?” anlatmaya çalışırken coğrafyamıza sunulmuş bir hediye gibi geldi Zeytin Ağacı.

Çünkü Zeytin Ağacı, dünyada onlarca yıldır, ülkemizde de on yılı aşkın süredir etkin şekilde uygulanan; duyanlar için çok da merak edilen “Aile Dizimi” terapisini oldukça açık bir dil ile hayata çok yakın örnekler ile anlatıyor. Bu konu ile ilgili sıkça sorulan soruların birçoğuna yanıt bulma zemini yaratıyor. Böylece bu konulara meraklı ve arayışta olan geniş bir kitleye merak ettikleri şeyleri bir dizi içerisinde görme imkânı sunuyor.

 • Konuyla yeni tanışan, hatta henüz diziyi de izlememiş okuyucularımız için sizden bu alanın bir uzmanı olarak “Aile Dizimi” nedir, ne değildir, öğrenebilir miyiz? Okuyucularımızın en merak ettiği sorulardan birisi de bu terapi yönteminin bilimsel bir arka planı, alt yapısı olup olmadığı…

Öncelikle “Aile Dizimi” bir fal baktırma ya da bir ruh çağırma seansı değildir😊 Soyağacımızdan bu dünyaya getirdiklerimizin gizeminin anlaşılmasını sağlayan ve bugünkü yaşamımıza yansımalarını görerek kendi biricik yaşamımıza sevgiyle yönelmektir. 

Aile Dizimi terapisinin babası Bert Hellinger yapılan bu yolculuğa “Sevginin kökleri.” demiş. 

Bilim bu durumu epigenetik aktarımla açıklıyor. Kök ailemizin genetik özelliklerini alarak dünyaya geliyoruz. Ancak bu DNA zinciri her bir nesilde değişime uğruyor. Atalarımın yaşadıkları her bir travma onların DNA’sında moleküler değişimlere neden oluyor. Örneğin Anneannem dedem evliyken ikinci eş olarak dedemle evlendirilmiş bir kadın olsun. Bu kadın değersizlik, suçluluk, öfke, korku gibi duygularını bedeni aracılığı ile hücre hafızasına alıyor. Artık anneannemin DNA’sında yeni bir bilgi işleniyor. Bu bilgiyi hamile kaldığında genetik olarak anneme aktarıyor. Annem de bu bilgilerle dünyaya geliyor, anneannem gibi bir deneyim yaşamasa da hücresel hafızasından gelen değersizlik, erkeklere güvenmeme, anlam veremediği öfke nöbetleri geçirebiliyor. Annem bana hamile kaldığında bu bilgiler ve kendi yaşam deneyimini de üzerine ekleyerek bana aktarıyor. Buna ikincil travma diyoruz. 

Danışan kendi yaşamında anlam veremediği ilişki problemleri, huzursuzluk, boşluk hissi ile baş edemediğini (altında tıbbi bir neden yoksa) fark ederek, bu ailesel aktarımın şifalanması kadın atalara ait bu duyguların sevgiyle bırakılması için aile dizimi uzmanına başvuruyor. İşte o zaman içine doğduğumuz aile sisteminin kara kutusu açılıyor, bilinçaltındaki duygular beden aracılığı ile gün yüzüne çıkıyor. Bert Hellinger buna ruhun dansı diyor. Aile Dizimi çalışması; en basit tanımı ile atalarımıza ait olan kaderi sevgiyle bırakıp, kendi eşsiz hayatımızı yaşamayı seçmek demektir. Atalardan gelen şifa; Aile Dizimi trenine binip huzura doğru bir yolculuğa başlanabilir.

 • Bir kişi ne zaman, hangi durumlarda, atalarından kendisine aktarılan bir köken mesele olduğunu ve “Aile Dizimi” uygulamasının kendisi için bir şifa seçeneği olabileceğini düşünmeli? Bu alanda uzun yıllardır çalışan bir uzman olarak, en çok hangi konuları şifalandırmak için size geliyor danışanlar?

Sondan cevaplamaya başlayayım; Genelde aynı tip kadın ya da adama çekilme, tekrarlayan ilişki döngüleri, para, bolluk, bereket, kilo, kronik hastalıkların çözümü için geliyorlar. Danışan bu döngülerini ve içsel sıkıntılarını fark ettiğinde köprüden önce son çıkış için Aile Dizimi yaptırmak için başvuruyor. Danışan bilinçlendikçe bazı olaylara verdiği tepkilerin, düşüncelerin “tıpkı annesi”, “tıpkı babası”, “tıpkı anneannesi”, “tıpkı dedesi ”gibi olduğunu anlayınca kök aileden aktarılan kaderin şifalanması için arayışa giriyorlar.

 • Dizideki aile dizimi uygulamasına ilişkin örnekler, grup içerisinde yüz yüze yapılan çalışmalara ilişkindi. Sanırım, bu çalışmanın klasik uygulama yöntemlerinden birisi bu. Burada “dizim açtırmak” veya “temsilci olmak” gibi rollerden bahsediliyor. Bu roller hakkında ve bu şekilde, grup halinde toplu bir dizim çalışmasının nasıl gerçekleştiği konusunda bizleri biraz daha derinlemesine bilgilendirmenizi rica edebilir misiniz?

Aile Dizimi bir nevi kendi yaşam filmini uzaktan izlemektir. Aile Dizimi Uzmanın yanına oturduğunuzda çözümlemek istediğiniz konu ile ilgili size bazı sorular sorar. Uzman bu sorulardan yola çıkarak bir anlayışa ulaşır ve sahne kurulur. Aile Dizimi’nin önemli unsurlarından biri temsilcilik kavramıdır. Temsilciler sizin hayat filminizde oynamak için oraya gelmiş kişilerdir. Uzman kişi bu filmde danışana; seni oynayacak kişiyi seç dediğinde kalbinin en çekildiği kişiye gider beni temsil eder misin diye sorar, sonra annesini, babasını, dedesini, anneannesini seçerek filminde oynatmak için roller verir, kişileri sahneye istediği şekilde yerleştirir. Vee sahne; bir, ki, üç kayıt başlar. Arkanıza yaslanıp kendi yaşam filminizi izlemeye koyulursunuz. Tek fark patlamış mısır ve Alaska Frigo yok 😊

 • Bu uygulama ile ilgili bazı okuyucularımızın, mahremiyet nedeniyle veya başka çekinceler ile bu şekilde bir toplu, grup çalışmasından çekindiklerini duyabiliyoruz. Bazı okuyucularımız da güvendikleri aile dizimi uygulayıcılarının farklı kentlerde olmalarından ve bu yüz yüz çalışmalara katılma olanakları bulunmadığından söz ediyorlar.  Siz bu konuda gerek bireysel aile dizimi uygulamaları gerekse de online aile dizimi çalışmaları ile çeşitli şifa seçenekleri sunabiliyorsunuz. Toplu çalışmalar dışındaki, bu birebir yüz yüze veya online çalışmalar nasıl işliyor? Bu çalışmalar da grup çalışmaları kadar etkili olabiliyor mu?

Bireysel aile dizim çalışmalarında da aynen grup çalışmasında olduğu gibi temsilci kavramı ile çalışıyoruz. Bireysel seanslarda, danışan ve uygulayıcı süreci birlikte götürüyorlar. Danışanın aile sistemindeki kişiler ve soyut kavramlar için objeler kullanıyoruz. (Örneğin, temsilci kartları, sandalye, yastık gibi…) Danışanın konusuyla bağlantılı olarak, danışan tarafından temsilciler seçilerek alana yerleştiriliyor. Bu aşamada bedeni serbest bırakmak ve beden nasıl hareket etmek istiyorsa öyle hareket etmesine izin vermek, hareket sırasında çıkacak tüm duyguların da serbest bırakmak önemli. 

Grup çalışmasında olduğu gibi, bireysel çalışmalarda da amacımız danışanın getirdiği konuyla bağlantılı olarak, neden problem yaşadığını, niçin aynı döngüyü tekrarladığını, hastalığının altında hangi dinamiğin yattığını, niçin para kazanamadığını ya da neden hayata tutunamadığını göstermektir. 

Tüm bu süreç için, danışanın sorunuyla yüzleşmek istemesi, kendini bilen alana ve uygulayıcıya  teslim ederek zihinden kalbe bir yolculuk yapmaya gönüllü olması aile diziminin en temel konusudur.


Pandemi öncesi ve pandemi döneminde sıklıkla çalıştığımız bir diğer çalışma şekli ise, online aile dizimi çalışmasıdır. Online dizim  çalışmalarını da  grup ya da birebir yapabiliyoruz. Özel bir aile dizim platformu kullanarak sanal temsilciler üzerinden dizim açabiliyoruz. Etkileri anlamında ise yüz yüze yapılan grup veya birebir aile dizimi çalışmalarından farklı değildir. Hatta mekan ve zamandan bağımsız olması, gruplarda kendini rahat açamayan danışanlar  açısından konforlu bile olabilir 😊

 • Okuyucularımızın bu konuda sıkça merak ettikleri konulardan bir tanesi de danışanın tek tek her konu için ayrı aile dizimleri açtırmak gereksiniminde olup olmadığı… Başka bir ifadeyle, kişinin tüm meselelerini tek bir aile dizimi içerisinde ele almanın mümkün olup olmadığı? Birden fazla aile dizimi deneyimi yaşamak isteyenler için siz dizimler arasında nasıl bir periyot uygulamalarını önerirsiniz?

Aile dizimi bu evrende tek başımıza olmadığımızı, yaşamda her şeyin birbiri ile bağlantıda olduğunu hissetmemizi sağlar. Dolayısıyla Aile Dizimi derin ve güçlü bir çalışmadır. O yüzden bir dizimde tek bir konuyla çalışılabilir. Bağlantılı konular varsa örneğin ilişki konusu ile geldiyseniz ucu anne ile ilişkiye dokunuyorsa (ki bütün yollar genelde annemize çıkar😊) burada bir farkındalık yaşarız. Yapılan dizimin sindirilmesi yeni bilginin bedene işlemesi için zamana ihtiyaç vardır, bunu ameliyat sonrası nekahat dönemi gibi düşünebilirsiniz. İki dizim arasında en az 3-6 ay geçmesini tavsiye ederim.

 • Bir anne çocuk dergisi olarak, sizin uzmanlık alanlarınızdan biri olan “Annemle İlişkim” çalışmalarınızı ve konudaki etkinlik, yazı ve paylaşımlarınızı yakından takip ediyoruz. Köken ve ata bağları içerisinde anne ve çocuk arasındaki ilişkinin çok özel bir yeri ve anlamı olduğunu hep vurguluyorsunuz. Ülkemizdeki “Annemle İlişkim Hayatla İlişkim” farkındalık programlarını ve kamplarını düzenleyen ilk kişisiniz.  Eylül ayı sonunda da bu alanda bir kamp buluşmanız gerçekleşecek. Aile dizimi ekseninde, anne çocuk ilişkisi özelinde neler söylemek istersiniz okuyucularımıza?

Hayattaki ilk ilişkimiz annemizle olan ilişkimizdir yani annemiz bizim kaderimizdir. Onunla kurduğumuz ilişki doyumlu ve kaliteli ise yaşamdan keyif alır ve tatminli ilişkiler yaşarız. Çünkü annemizle kurduğumuz ilişki yaşamımız boyunca kuracağımız tüm ilişkilerin belirleyicisidir.

Annemizle geçmişte bir şeyleri tamamlayamadığımızda devamlı aynı şeyleri yaşarız, çözümleyemediğimiz mesele sonunda yaşamdan keyif alamama, boşluk hissi, öfke olarak bedenimizde kayıt tutar. Bu kayıtlar uzun vadede bize iyi gelmez. Özellikle kız çocuklarının anneleriyle iyi bir ilişkiye ihtiyaçları vardır ve çocukların en büyük yaşam kaynakları anneleridir.

“Annem ile ilişkim” kamp ve atölyelerinde; Annemizle olan ilişkiye yeniden ve farklı bir pencereden bakarak, geçmişin bugünkü hayatımıza yansıyan negatif etkilerini çözümleyerek bu ilişkide yeni iletişim ve duygu kapılarını aralıyoruz.

23-25 Eylül arasında Urla’da bir Annemle İlişkim, Hayatla İlişkim kampımız daha olacak. Aile dizimi, meditasyon, sanat terapi ve kadın atalarla buluşma, şifa çemberleriyle dolu dolu geçecek kampımız için sadece 10 kişilik kontenjanımız mevcut. Son olarak şunu ekleyebilirim bu kampa giren kişi ile çıkan kişi aynı olmuyor 😊

 • Aile dizimi uygulayıcısı olmak için nasıl bir eğitim ve deneyim sürecinden geçmek gerekiyor? Sizin konuda uzmanlaşma yolculuğunuz nasıl oldu? 

2007 yılında ağır bir hastalık geçirdiğimde hayatın hakkını verip veremediğimi sorgulamaya başladım. Kendime soru sormaya başladığımda gençlik hayalim olan bankacılığa yıllarını vermiş, çok öğrenmiş, öğretmiş ve bir o kadar da yorulmuş birisi olduğumun farkına vardım. Kendime “Dur ve kendini dinle artık!” dediğimde Zen Öğretileri ile tanıştım. Ardından meditasyonla geveze zihnimi sakinleştirmeyi öğrendim. İçimdeki yaralı çocuğu fark etmek yıllarımı aldı. Kurumsal hayatta erilleşen dişil özümü keşfetmek için kendimi Tantra eğitimlerinde buldum. 

Daha sonra atalarımdan, ailemden taşıdığım yükleri bırakmak için Aile Dizimi terapisiyle tanıştım. Yoga ile sancılı günlerimde bedenimi rahatlattım. Sınıfta kaldığım ilişkilerimi gözden geçirirken kendimi Uluslararası Koçluk Federasyonu’nun (ICF) Koçluk eğitimlerimde buldum. Böylece plazalardan yere indim ve kendime yolculuğum başladı. Kendim şifalandıkça, öğrendiğim her şeyi profesyonel bir açıyla pekiştirmek istedim ve «İlişki koçluğu, aile dizimi uygulayıcılığı, meditasyon ve yoga» alanlarında uzmanlık eğitimlerimi tamamladım. Şimdi başka insanların elini tutup kendi geçtiğim yollardan onların rahatça geçebilmelerine rehberlik ediyorum; çünkü o yolu çok iyi tanıyorum.  Dolayısı ile aile dizimi olmak için kişinin önce kendi travmalarıyla çalışması gerekiyor ki yargısız bir alanda sağlam bir duygusal dayanıklılıkla danışanına hizmet verebilsin. Aile dizimi eğitimlerimi dünyaca tanınan ve Aile Dizimi’nin profesörü olarak bilenen Alman Psikolog Svagito Liebemester’dan Portekizli öğretmenim Cecilio Fernandes aldım. Eğitimler yaklaşık 4 yıl sürdü hala da bu yolda hem kendileri ile hem uluslararası farklı hocalarla ileri düzey eğitim çalışmalarıma devam ediyorum.

 • Aile Dizimi çalışmasından faydalanmak isteyen okuyucularımız, bu çalışma için bir uzman seçerken nelere dikkat etmeliler? Hem yetkin ve hem de kendimize uygun bir Aile Dizimi Terapistini nasıl ayırt edebiliriz?

Kendi hayatı aile dizimi ile değişmiş dönüşmüş birisi olarak naçizane bir kaç tavsiyede bulunmak isterim. Hepimiz kendi şifamızı arıyoruz, şifa ancak biz hazır olduğumuzda gelip bizi bulur. 

Günümüzde popülerleşen Aile Dizimi çalışmaları, çok sayıda uzmanı da beraberinde getirdi. Ancak çok popüler oldu diye değil, kalbinizin sesini dinleyerek başlayın, sorun kendinize bu benim için doğru zaman mı hazır mıyım? Kalbimi ve bilincimi akışa teslim edebilir miyim? Şüphelerim var mı? Eğer tüm bunların cevabı içinizi rahatlatıyorsa eğitimini ehil ellerden almış, tecrübeli, güvenilirliği kesinleşmiş sertifikalara sahip rehberleri tercih etmeleri gerekir. enerjisini kendinize yakın bulduğunuz uzmanlarla çalışın. Dizim açtırmaya hazır hissetmiyorsanız öncelikle dizimlerde temsilci olmak da bir aşama olabilir.

 • Tıbbi, psikolojik veya psikiyatrik bir terapi veya tedavi sürecine devam ederken bu yöntemle karşılaşan ve bir mucize beklentisiyle bu yola yönelmek isteyen kişiler için özel bir uyarınız olduğunu biliyoruz. Bu hassas konuda ve aile dizimi deneyimine niyetlenen okuyucularımıza altını çizmek istediğiniz diğer önemli hususlarda neler söylemek istersiniz? 

Şunu unutmamalıyız ki hiçbir yöntem sihirli bir değnek değildir. Hele ki psikolojik, psikiyatrik terapileri devam ederken bu terapileri bırakıp, gideyim bir doz aile dizimi yaptırayım ve yaşam harika bir yere dönüşsün beklentisi daha da üzücü sonuçlar doğurabilir ki aile dizimi çok güçlü ve derin bir çalışma olmasına rağmen kimseye gül bahçesi vad etmez. Olup biten her şey içimizdedir ve biz kendi gerçeğimize kalbimizi açmaya hazır olduğumuzda sistemde tıkanıklıklar açılır ve tabiri caiz ise yaşam o zaman su gibi akabilir.

 • Medyada bu uygulama ve şifa yöntemine ilişkin çıkan sayısız destekleyici bilgi, haber ve röportajın yanı sıra, bazı kesimlerden de “Aile Dizimi” terapisinin bu ölçüde popüler olması karşısında eleştirel bazı sesler de duyuldu. Siz bu konuya nasıl yaklaşıyorsunuz?

Bu her zaman böyledir, birileri bir şey yapar diğerleri eleştirir 😊 Her şey de olduğu gibi aydınlık ve gölge taraflar her zaman var olacaktır. Ancak her şeyi bir kenara bırakın, Batılı Üstad Bert Hellinger’in atasal kalıtsal travmaların çözümüne yönelik bulduğu Aile Dizimi terapisi, doğudan yani ülkemizden tüm dünyaya yayılıyor. Bu muazzam bir şey, çünkü bizim kodlarımızda şifacılık var, atalarımızın Şaman olduğunu varsayarsak bu bir tesadüf olamaz. Bilincin yükselmesine vesile olan her şeye ve tüm atalarımın önünde saygıyla eğliyorum.

 • Bizlere zaman ayırdığınız ve çok merak edilen bu konuda okuyucularımızla deneyimlerinizi ve uzmanlığınızı paylaştığınız için çok teşekkür ederiz. 

Ben de teşekkür ederim, aile dizimini bir kez daha anlatma fırsatı verdiğiniz için…

Gül Çukur

Instagram : @gullcukurr

Web sitesi : gulcukur.com

Whatsapp : 0 533 1678747